Antanui Škėmai - 100 (101)
Rudens pabaiga – įdomus metas abiturientui. Ne dėl to, kad puvėsiais virtusius ir sentimentus šiltajam metui kutenančius lapus galutinai paslepia pusnys (kalbu teoriškai, tad dabartinė situacija nebūtinai tokia), o dėl naujų pažinčių. Būtent tada daugelis Adolfo Šapokos gimnazijos abiturientų sąsiuviniuose išgraviravo Antano Škėmos vardą ir įsisupo į "Baltą drobulę".Antanas Škėma – XX amžiaus lietuvių išeivijos rašytojas: bene novatoriškiausias mūsų prozininkas bei dramaturgas. Mano subjektyvia nuomone, jo autobiografija savo kontrastingumu turėjo sudarinėtojus bei tyrinėtojus priversti šoktelti nuo kėdės arba giliau į ją smegti. Medicinos, teisės studijos bei teatralo karjera Lietuvoje, pastarojo pomėgio kilstelėjimas į naują meistriškumo lygį Jungtinėse Amerikos Valstijose. Darbas laikraščio „Vienybė“ redakcijoje, intelektualios paskaitos, paskaitos, paskaitos... Išprotėjusi motina, bolševikų antižmogiškumas, priverstinė emigracija, žūtis autoavarijoje Pensilvanijoje. Kultūrą puoselėjantys "Up" bei asmenybę it įkaitintu kuolu trankantys "Down". Tokią Antano Škėmos metafizika padengtą istoriją jo šimtmečio (pasak "popieriaus", šimtasvienmečio) proga gimnazijos skaitykloje atkūrė 4c klasė.
Susirinkę moksleiviai bei svečiai iš kitų mokyklų valandai papuolė į eklektišką erdvę: urbanistitinė atmosfera, persipynusi su liaudies kūrybos bei praeities epochų elementais. Antanas Škėma (Laurynas Urbanavičius) įeina, nusimeta paltą, įsitaiso krėsle ir nerūpestingai žaisdamas degtuku pasakoja apie save, taip tarsi pabrėždamas gyvenimo liepsnos trapumą. Atidžiau patyrinėję modernisto prozą bei dramas, atrastume daug aliuzijų į jo autobiografiją, todėl vakaro metu žodiniai faktai buvo "pagrįsti" kūrinių ištraukomis bei miniatiūromis. Pirmiausiai, 4c klasės mokiniai savaip interpretavo gyvenimo beprasmybe ir mirtimi alsuojantį Pijaus ir Elenos dialogą iš dramos "Pabudimas". Nors vaidinimas neprailgo, aktoriai įrodė, jog per porą dienų galima įsijausti į XX amžiaus "mažo" žmogaus tragizmą ir sujaudinti publiką. Antano Škėmos ironišką žvilgsnį į lemtį bei atsidavimą ideologijai perteikė „Baltos drobulės“ scenos: paradoksalus Antano Garšvos teismas Juozapato pakalnėje, kilęs veikėjo pasąmonėje; Garšvos ir Vaidilionio konfrontacija dėl poezijos tikslo; to paties Antano Garšvos ir jo kolegos Stanley pokalbis apie, grubiai tariant, savižudybės šviesiąsias puses. Škėma dažnai laiką leisdavo menininkų sambūriuose, todėl į jo šimtmetį buvo pakviestas ir Fransua Vilonas, Prancūziją kadaise žavėjęs talentu derinti poeziją ir lėbavimą. Jo kviesliais tapo garsiąją "Pakaruoklių baladę" deklamavęs nuteistųjų kvintetas, taip atspindėdamas kultinio Antano Garšvos korimosi sceną, dėl klampios Šopenhauerio filosofijos.
Kad žiūrovai visiškai nepanirtų į būties analizę, skaitykloje aidėjo muzika. Saksofonas kovojo su birbyne, mokytoja Latonienė ir kolektyvas kankliavo, dainavo, pūtė skudučius. Afrikietiškieji būgneliai trinksėdami pabrėžė vakaro eklektikos idėją.
Taigi šapokiečiai Antaną Škėmą dausose šokdino ir bandė prakalbinti jo paties žodžiais. O jis tikrai kalba. Galinėjantis su "Baltos drobulės" vingrybėmis ir bandant išnarplioti autoriaus minčių srautą, pro lūpas ima sprūsti atsakymai į filosofijos pagrindą sudarančius klausimus. Aišku, neriant per staigiai, kyla rizika susimušti kaktą, todėl ir buvo suorganizuota šimtmečio vakaronė: pamažu pažinti, įvertinti, atsirinkti vertingiausias idėjas. Belieka viltis, jog šapokiečiai nenustos organizuoti švenčių, skirtų kultūros ikonoms, o tiems, kurie vis dar bičiuliaujasi su Škėma per "Baltą drobulę", belieka palinkėti valios ir drąsos. Posakis skolintas, tačiau velniškai teisingas: jei šio romano neskaitei ilgiau nei "Altorių šešėly" – nieko neperskaitei..
Darbo laikas
PIRMADIENIS |
8:00 - 13:30 | |
ANTRADIENIS |
7:30 - 17:00 | |
TREČIADIENIS |
7:30 - 15:00 | |
KETVIRTADIENIS |
7:30 - 15:00 | |
PENKTADIENIS |
7:30 - 15:00 |
Archyvas
2008-2009 m. m.2009-2010 m. m.2010-2011 m. m.2011-2012 m. m.2012-2013 m. m.2013-2014 m. m.
2014-2015 m. m.2015-2016 m. m.2016-2017 m. m.2017-2018 m. m.2018-2019 m. m.2019-2020 m. m.
Apklausa
Bibliotekos darbuotojos nori gauti atsakymus dėl aptarnavimo kokybės. Gauti duomenys bus apibendrinti ir paskelbti mokyklos spaudoje. Anketa anoniminė. Dėkojame.Susirask pats! (beta)
Autorius: Knygos pavadinimas: Ieškoti!Įrašykite užklausas ir spauskite Ieškoti!