Baltijos kelias autobusu

Prieš dvidešimt metų, 1989-aisiais, lietuviai, latviai ir estai nutiesė gyvą 650 kilometrų grandinę, kuri vadinama Baltijos keliu. Manęs, kaip ir visų kitų mokinių dar nebuvo, tačiau Adolfo Šapokos gimnazijos mokytojai puikiai prisimena tą dieną. Ši data turbūt ir paskatino bibliotekos vedėją Vidą Gudelienę suorganizuoti kelionę Baltijos keliu, jo dvidešimtmečiui paminėti. Į ekskursiją vyko 12 mokytojų ir beveik 60 mokinių. Mūsų tikslas - susipažinti su kaimyninėmis šalimis, jų kultūra bei gamtos grožybėmis, aplankant Saremos salą, Taliną, Piarnu miestą ir Rygą.
Pirmoji diena. Išvykome ankstų penktadienio rytą, tiesiai į Saremų salas. Tiesa, prie kelto teko nemažai palaukti, kadangi užsieniečiams, o gal tik konkrečiai mums, skyrė lėčiausiai judančią eilę. Nors pro langą matėme ne vieną autobusą pravažiuojantį, tačiau mums teko palaukti. Persikėlę į salas, vykome į Kuresares kalavijuočių pilį. Jos viduje įrengtas muziejus, lauke buvo galima pažiūrėti ar įsigyti ką tik nužiestus puodus, arba tik ką išlydytus metalo gaminius, nuo pakabuko raktams iki kalavijo. Po to vykome prie jūros, taip pat apžiūrėjome vėjo malūnus, buvome prie natūralaus gamtos reiškinio – kraterio, kurio viduje ežeras. Sutemus pajudėjome kelto link. Naktį praleidome Taline, "Nord Hostel" viešbutyje.

Antroji diena. Vykstame į Talino centrą, kur mūsų laukia gidė, lietuviškai kalbanti moteriškė, kurios šaknys Lietuvoje, tačiau nuo septynerių metų ji gyvena Estijoje. Pasivaikščiojome po miestą, senamiestį. Užlipome į varpinę, kur akį patraukė gausybė lopšių. Ten mus pasitiko vienuolis Anatolijus ir rusiškai papasakojo bokšto istoriją. Jis ruošiasi rašyti bendrą knygą trims Baltijos šalims, apie viso pasaulio žaislų, lopšių istoriją. Po to vienuolis mus nuvedė į uždarytą "Nekaltai nuskriaustųjų" bažnyčią. Ji ypatinga tuo, kad prasiveria grindys, ir patenki į ten įrengtą mini muziejų. Talino centrinėje aikštėje turėjome progą pamatyti elektromobilių parodą, nuo riedlentės iki "pobiedos". Vėliau vykome į gamtą, prie 12 metrų aukščio ir dar 6 metrų gylio įspūdingo vandens krioklio. Grįžę pasivaikščiojome po žemutinę bei aukštutinę Talino "Tompea" pilį, turėjome laisvo laiko. Aukštutinėje pilyje įsikūręs šalies Parlamentas (Tompea rūmai), prieš kurį yra nuostabus Aleksandro Nevskio soboras. Be to, šioje senamiesčio dalyje yra 6-7 viešos apžvalgos aikštelės, vienoje iš jų vyko gyvo garso koncertas. Susipažinome su naktiniu Talino senamiesčiu ir vėl keliavome į tą patį viešbutį.

Trečioji diena, kelionė namo. Sustojome Piarnu mieste, susipažinome su senamiesčiu, architektūra. Pakeliui į Rygą užsukome į Miunhauzeno muziejų, kuriame iš vaško nulieti garsiausi Latvijos bei pasaulio žmonės. Tenai mus pasitiko muziejaus darbuotoja, kuri teatralizuotai perteikė Miunhauzeno gyvenimo akimirkas. Pasigrožėjome gamta ir palikę saulėtą parką patraukėme Latvijos sostinės link. Važiavome į automobilių muziejų, bet deja, pavėlavome vos tris minutes. Ką gi, tą laiką kompensavome besigrožėdami vakariniu Rygos senamiesčiu. Kelionė į Lietuvą neprailgo, vieni jau pavargę miegojo, kiti dalinosi įspūdžiais. Sieną kirtome maždaug pusę dešimtos vakare, taigi, dar spėjome pamatyti Europos vyrų krepšinio čempionato finalo pabaigą.

Ką gi, mūsų misija įgyvendinta: įveikėme ilgą, pilną įspūdžių Baltijos kelią. Tikrai malonu, kad gimnazijoje atsiranda žmonių, kurie visada pasiryžę organizuoti panašaus tipo pažintines keliones. Kad ir kaip sunku mums, mokiniams, įsivaizduoti tikrąją gyvą žmonių grandinę, kuri driekėsi nuo Vilniaus, pro Rygą iki Talino, tačiau suvokėme jos didybę ir pasididžiavimą tais, kurie pademonstravo draugiškos rankos galią.

Augustinas Latvėnas