Knygnešių diena
Kovo 16-ąją Lietuvoje minime Knygnešio dieną, nes 1846-aisiais gimė Jurgis Bielinis - knygnešys, sukūręs nelegalaus lietuviškos spaudos platinimo tinklą. Jurgis Bielinis buvo ne tik Lietuvos knygnešys, bet ir publicistas, „Aušros“ ir „Varpo“ bendradarbis. Jis laikomas Vidurio ir Vakarų Lietuvoje veikusio draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo tinko įkūrėju. Jis ne sykį buvo įkliuvęs caro žandarams, bet vis ištrūkdavo. Už J.Bielinio sugavimą buvo siūloma didelė premija. Jis gyvenimo šūkiu laikė paties sukurtą posakį: „Nemirsiu, kol maskoliai iš Lietuvos neišeis“. Mirė eidamas pėsčiomis į Vilnių, į Lietuvių konferenciją, kuri Nepriklausomybės reikalavimą paskelbė bendru visos tautos reikalu. Knygnešystė tapo Lietuvos XIX a. istorijos fenomenu, tad kovo 16-ąją kasmet prisimenama carinės Rusijos vykdyta lietuviškos spaudos ir draudimo politika bei jai pasipriešinę drąsūs tautos vyrai – knygnešiai. Nors buvo persekiojami, tremiami ir kankinami, jie į Lietuvą gabeno kontrabandą – lietuvišką spaudą ir ją platino.Knygnešiai priešinosi ne tik rusų kalbai, bet ir rusų tikėjimui, mat Rusijos imperijos represijos buvo nukreiptos ir prieš katalikybę. Dėl to pirmosios spaustuvės , kurioje būtų leidžiamos maldaknygės lietuvių kalba, įkūrimą Mažojoje Lietuvoje finansavo vyskupas Motiejus Valančius. Iš ten leidiniai buvo slapta gabenami per sieną knygnešių. Skaičiuojama, kad spaudos draudimo metais vien rusų pasieniečiai konfiskavo apie 100 tūkst. lietuviškų leidinių, o kiek dar jų buvo nusavinta visoje Lietuvoje.
Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekos vedėja Vida Gudelienė kiekvienais metais organizuoja renginius skirtus knygnešio dienai paminėti, ieško naujų, įdomesnių darbo formų .Šiemet vyko projektas „Knygnešys – lietuviško žodžio nešėjas“ kartu su Utenos kraštotyros muziejumi. Visą savaitę bibliotekoje organizuoti renginiai :pilietiškumo pamokos, paroda „Knygnešių keliais“, video filmų peržiūra, įdomi popietė ‘‘Utenos krašto knygnešiai“, kurią pravedė Utenos muziejaus darbuotoja Bronė Juknevičienė. Viešnia supažindino su Utenos krašto knygnešiais, jų pavojingu darbu, užrašytais kaimynų ir giminaičių prisiminimais, mokiniai turėjo progą paskaityti tekstus kirilica, sužinojo kokių senų ir vertingų knygų yra muziejaus archyvuose. Istorijos ir pilietinio ugdymo mokytoja Jolita Baltuškienė vedė pamokas skaitykloje pirmų klasių mokiniams „ Ištiesk knygai ranką“, kurios metu mokiniai dalyvavo viktorinoje „ Knygos kelias“, kalbėjo apie knygnešių epochą bei susipažino su knygų dovanojimo akcijos, įgyvendinant projektą „ Rodyk draugui širdį“, rezultatais. Bibliotekos vedėja Vida Gudelienė pasidalino prisiminimais apie kasmetinę kelionę į Ustronę - Knygnešystės muziejų, tokį muziejų vienintelį Lietuvoje. Jame yra ekspozicija ir Juozui Tumui-Vaižgantui, kuris1902-1905 m. mėgdavo čia lankytis ir antrame pastato aukšte ilsėtis. Į Vadaktėlius Juozą Tumą - Vaižgantą už nepaklusnumą nubloškė caro valdžia. Gyvendamas čia jis savo idėjų neatsisakė, bendradarbiavo knygnešių draugijos veikloje, rinko aukas lietuviškiems leidiniams, rūšiuodavo draudžiamą spaudą, slėpdavo knygnešių atneštus leidinius.
Šiemet šapokiečiai žada vykti ne tik į Ustronę, bet gegužės 1-3 dienomis lankysis Mažojoje Lietuvoje, pirmiausia Ragainėje, Tilžėje, Karaliaučiuje, Bitėnuose, kur buvo spausdinama lietuviška spauda ir iš kur pasiekdavo Lietuvą.
Utenos A. Šapokos gimnazijos istorijos mokytoja Birutė Kairienė.
Darbo laikas
PIRMADIENIS |
8:00 - 13:30 | |
ANTRADIENIS |
7:30 - 17:00 | |
TREČIADIENIS |
7:30 - 15:00 | |
KETVIRTADIENIS |
7:30 - 15:00 | |
PENKTADIENIS |
7:30 - 15:00 |
Archyvas
2008-2009 m. m.2009-2010 m. m.2010-2011 m. m.2011-2012 m. m.2012-2013 m. m.2013-2014 m. m.
2014-2015 m. m.2015-2016 m. m.2016-2017 m. m.2017-2018 m. m.2018-2019 m. m.2019-2020 m. m.
Apklausa
Bibliotekos darbuotojos nori gauti atsakymus dėl aptarnavimo kokybės. Gauti duomenys bus apibendrinti ir paskelbti mokyklos spaudoje. Anketa anoniminė. Dėkojame.Susirask pats! (beta)
Autorius: Knygos pavadinimas: Ieškoti!Įrašykite užklausas ir spauskite Ieškoti!